A határok kijelölése

Amikor 1955-ben egy alabamai buszon Rosa Parks nem volt hajlandó felállni a fehéreknek fenntartott ülésről, letartóztatták és megbírságolták.TOVÁBB OLVASOM…

Dicséret ajándékba

Van egy olyan kincsünk, ami nem pótolható és értékesebb minden drágakőnél: a kapcsolat, az a ragasztó, mely a családtagokat összeköti. Viszont ez sérülékeny és törékeny, vigyáznunk kell rá, ahogy a kincsekre szokás. Nem szabad, hogy az apró-cseprő feladatok, az iskolai nyomás, a megfelelési kényszer elvegye tőlünk vagy kárt tegyen benne.TOVÁBB OLVASOM…

Hallgassuk meg!

Bár nagyon egyszerűnek tűnhet, sokszor okoz nehézséget gyermekünk meghallgatása, főleg mikor nem egy gyermekünk van, és persze egyszerre szeretnének velünk beszélni, vagy éppen főzünk, dolgozunk, vezetünk.TOVÁBB OLVASOM…

Az, hogy nem az egy hiánytalan mondat.

Ha úgy érezzük, muszáj igent mondani, miközben nemet szeretnénk, azzal egy egész sor újabb problémát generálhatunk, amelyeket még több időbe telik megoldani. Ha sikerül elfogadnunk, hogy nem vagyunk felelősek a többiek minden vágyának a teljesítéséért, akkor többé nem akarunk mindenkinek megfelelni, és nem érzünk bűntudatot, amikor nemet mondunk.TOVÁBB OLVASOM…

Köss kompromisszumot

Tiszteld mások jogait: egyezkedj, köss kompromisszumot! Ha megmondjuk, mit szeretnénk, és mit nem, és tudomásul vesszük a másik ember válaszát, az még nem garantálja, hogy el is érjük a célunkat. A másik személynek joga van megtagadni az együttműködést.TOVÁBB OLVASOM…

Vedd birtokba az érzéseidet

Az első és talán a legfontosabb, hogy felismerjük milyen érzések vannak bennünk. Ha kérünk valakitől valamit, vagy számon kérjük a viselkedését, esetleg nemet mondunk valamire – mindezekben a helyzetekben szerepet játszanak az érzéseink.TOVÁBB OLVASOM…

Előrehaladás, visszaesés

Minden viselkedésbeli változás magában hordozza a hibázás lehetőségét, vagyis hogy visszazökkenünk a korábban megszokott viselkedési és kommunikációs stílusunkba. A visszaesés NORMÁLIS jelenség!TOVÁBB OLVASOM…

A pozitív cél kitűzése

Az asszertivitás lényege abban áll, hogy magabiztosan és egyenesen tudatjuk másokkal mit szeretnénk, és mit nem szeretnénk. Azt is jelenti, hogy nyitottak vagyunk mások nézeteire és véleményére még akkor is, ha azok különböznek a sajátunktól.TOVÁBB OLVASOM…

Az önbecsülés és az önbizalom szerepe

Ahhoz, hogy pozitívan kommunikáljunk nagymértékben szükségünk lesz önbizalomra és önbecsülésre. Miért? Tegyük fel: elfogadjuk azt a kijelentést, hogy a pozitív kommunikációhoz őszintén és egyenesen kell kinyilvánítanunk az érzelmeinket, véleményünket, igényeinket.TOVÁBB OLVASOM…