A "ha...akkor" csapdája

A gyerekek számára a fenyegetés mindig felhívást jelent a tiltott viselkedés megismétlésére. Amikor egy gyereknek azt mondják: „ha ezt még egyszer megteszed…” akkor egyszerűen nem hallja meg azt, hogy „ha”, csupán azt a felszólítást, hogy „ezt még egyszer megteszed”.TOVÁBB OLVASOM…

Féltékenység helyett

A féltékenység a gyereknek abból a vágyából fakad, hogy ő legyen édesanyja egyetlen „drága szerelme”. Ez a birtoklási vágy nem tűr el semmiféle versenytársat. Az öcsike vagy a kishúg megérkezésekor a gyerek szülei kizárólagos szeretetéért verseng velük.TOVÁBB OLVASOM…

Felelősségérzet

A gyerekek nem születnek felelősségérzettel, és a felelősségérzet nem alakul ki automatikusan később sem. A felelősségérzetet – éppen úgy, mint a zongoratudást – lassan, sok éves gyakorlattal lehet elsajátítani.TOVÁBB OLVASOM…

Építő kritika?

Mikor nevezhetjük a bírálatot konstruktívnak, építő jellegűnek, és mikor destruktívnak, azaz bomlasztónak, károsnak?TOVÁBB OLVASOM…

Jól dicsérni

A dicséret két részből áll: a mi szavainkból és a gyerek ebből levont következtetéseiből. Szavainknak világosan ki kell fejezniük, hogy elismerjük a gyerek erőfeszítését, munkáját, segítségét, figyelmességét vagy alkotását.TOVÁBB OLVASOM…

Olyan buta vagyok

Előbb vagy utóbb minden szülővel előfordul, hogy a gyermeke azt mondja: „Olyan buta vagyok”. Semmit sem tudunk tenni vagy mondani, ami az önmagáról kialakult képet AZONNAL megváltoztatja.TOVÁBB OLVASOM…