Dr. Ginott szerint a büntetéssel az az alapvető baj, hogy nem működik! Ahelyett, hogy a gyerek sajnálná, amit tett, és azon gondolkodna, hogyan tehetné jóvá, a büntetés eltereli a figyelmét, és bosszúbeteljesítő fantáziálásra készteti.
Más szóval, a büntetéssel éppen megakadályozzuk annak a nagyon fontos belső folyamatnak a működését, melynek során a gyermekünk saját helytelen viselkedésével szembenézhet.
Na de akkor mit tegyünk helyette?
- Fejezzük ki rosszallásunkat! „Mérges vagyok, amiért az új…”
- Mondjuk meg, mik az elvárásaink! „Elvárom, hogy visszakerüljön hozzám, miután kölcsön vetted.”
Az ilyen kijelentések üzenete: Nem tetszik, amit csináltál, és elvárom, hogy tedd jóvá.
„Fel vagyok háborodva! A kicsi békésen játszott, amíg el nem vetted a játékát. Elvárom, hogy most valamilyen módon nyugtasd meg őt.” (Ahelyett, hogy: Már megint megríkattad a kicsit)
„Nagyon felbosszant, amikor arra jövök haza, hogy a mosogató tele van piszkos edényekkel. Főleg azért, mert megígérted, hogy elmosogatsz. Szeretném, ha lefekvés előtt még elmosogatnál és elpakolnál.” (Ahelyett, hogy: Jobb, ha elfelejted a holnapi programot. Talán majd ez megtanít arra, hogy betartsd az ígéreteidet!)
Kedves Rózsa!
Ösztönösen hozzuk magunkkal az elődeink hibáit, de jó, hogy vagy nekünk, mert az írásaidnak köszönhetően tágithatjuk a tudásunkat.
Remélem, hogy sok anya olvassa írásodat, sajátítja el módszereidet és próbálja alkalmazni a gyereknevelésben.
3 gyerekes anyaként tudom, hogy nehéz betartani a leírtakat, de ha csak pici változást érünk el, már az is előrehaladás.
Köszönettel:
Bea