Az erőfeszítés elismerése
A Stanford egyetem kutatója, Carol Dweck egy érdekes kutatást indított el. Meg akarta érteni, hogy miért rontanak a gyerekek a felső tagozatokon, míg alsóban olyan jól teljesítenek. Mintha feladták volna…
A hét legfontosabb megélés és készség
A gyerekekben ezek a megélések és készségek régen természetes módon fejlődtek ki, hiszen lehetőségük volt a szüleik mellett, velük együtt dolgozni. TOVÁBB OLVASOM…
Adjunk dicséretet ajándékba!
Van egy olyan kincsünk, ami nem pótolható és értékesebb minden drágakőnél: a kapcsolat, az a ragasztó, mely a családtagokat összeköti. Viszont ez sérülékeny és törékeny, vigyáznunk kell rá, ahogy a…
“Már nem merem megdicsérni…”
Gyakran halljuk, ahogy szülők mesélik: Megdicsérem a gyereket: „Igazán nagyon rendes fiú vagy. Olyan jól viselkedtél.” … TOVÁBB OLVASOM…
Ha nem szigor, akkor mi?
A pozitív fegyelmezés olyan szemléletmód, amelyben sem a túlzott kontrollnak, sem az engedékenységnek nincs helye. TOVÁBB OLVASOM…
Fogadom, hogy elfogadom…
Hamarosan kezdődik az új tanév, és ez nem csak a gyerekeknek megterhelő időszak, hanem nekünk, szülőknek is. Gyerekeink beülnek az iskolapadba és onnantól kezdve őrült hajtás veszi kezdetét. Lecke hegyek,…
A depresszió titkos ellenszere
… avagy a legfontosabb, amit a gyerekeinknek meg kell tanítanunk. Adlernek volt egy „tizennégy napos kezelési terve”. Azt állította, hogy mindössze tizennégy nap alatt bárkit kigyógyít pszichés betegségéből, ha az…
A “ha…, akkor” csapdája (megvesztegetés)
Az előzőhöz hasonló, ugyancsak kudarccal végződő megközelítési mód az, amikor a szülő azt mondja gyermekének, hogy ha valamit megtesz (vagy nem tesz meg), akkor valamilyen jutalmat kap: TOVÁBB OLVASOM…
A “ha…, akkor” csapdája (fenyegetés)
A gyerekek számára a fenyegetés mindig felhívást jelent a tiltott viselkedés megismétlésére. Amikor egy gyereknek azt mondják: „ha ezt még egyszer megteszed…” akkor egyszerűen nem hallja meg azt, hogy „ha”,…